بررسی موقعیت اورامان

شهرستان اورامان ( پاوه ) حدوداُ در 120 کیلومتری شمال غربی استان کرمانشاه واقع گردیده، که از شمال و شمال شرقی به استان کردستان، از جنوب و جنوب غربی به شهرستان جوانرود و از غرب و قسمتی از شمال غربی به کشور عراق محدود می باشد.
این شهرستان با وسعتی حدود 1260 کیلومتر مربع برابر 5/19 در صد کل مساحت استان کرمانشاه شامل سه بخش، هشت دهستان و حدود 135 روستا ( شمال 84 روستای مسکونی و 51 روستای خالی از سکنه ) می باشد. بخش مختلف آن عبارت اند از بخش باینگان شامل دهستان های شیوه سر، کلاشی، ماکوان، بخش نوسود شامل دهستان های سیروان، شرام. بخش مرکزی شامل دهستان های شمشیر-هولی و منصور آقایی می باشد.
شهر پاوه در محدودهُ 35 درجه و دو دقیقه تا 35 درجه و سه دقیقه عرض شمالی و 46درجه و 23 دقیق طول شرقی در ارتفاع حدود 1525 متری  از سطح دریا قرار گرفته است.


بررسی موقعیت اورامان.بررسی موقعیت اورامان.بررسی موقعیت اورامان.بررسی موقعیت اورامان.بررسی موقعیت اورامان.بررسی موقعیت اورامان
زمین شناسی اورامان

زمین شناسی اورامان.زمین شناسی اورامان.زمین شناسی اورامان.زمین شناسی اورامان.زمین شناسی اورامان.زمین شناسی اورامان.زمین شناسی اورامان
مقدمه: هر چند زمین شناسی و شناسایی اعماق درون زمین و تعیین سن لایه های درون آن مربوط به متخصصان زمین شناسی بوده و این امری اختصاصی است. اظهار نظر در مورد آن بدون دسترسی به منابع و با توجه به کمبود منابع مربوط به زمین جرات خاصی را می طلبد.
لازم به توضیح است تمام علوم اعم از انسانی و طبیعی برای رسیدن به اهداف و مقاصد خود از دیگر علوم بهره می گیرند، البته علم جغرافیا هم مانند سایر علوم برای رسیدن به مقاصد خود از حاصل تلاش زمین شناسان کمک میگیرد.
واحد مورد مطالعه این تحقیق که شهرستان پاوه می باشد به دلیل عدم مطالعات انجام گرفته با کمبود شدید منابع در این زمینه مواجه است اکثر فعالیت های انجام گرفته در زمینه زمین شناسی ایران مربوط به منابع نفتی و معدنی ایران است که آن هم مقاصد خاص اقتصادی دارد در این منطقه فعالیت خاصی صورت نپذیرفته و یا نگارندگان از آن بی خبرند.
نظر به این که اورامان در محدوده کوه های زاگرس واقع گردیده جهت شناخت زمین شناسی منطقه، مطالعه و بررسی مجموعه بزرگ زاگرس ضروری به نظر می رسد.
تقسیم بندی زاگرس از نظر اشتوکلین (1968)
با توجه به خمیر مایه، نوع جنس، زمان تشکیل، می توان زاگرس را به سه بخش تقسیم بندی کرد.
zone1 سنندج سیرجان
zone2زاگرس رورانده یا تراست
zone3
زاگرس چین خورده.
1-زون سنندج سیرجان

این منطقه به عقیده برخی از زمین شناسان جزئی از زاگرس محسوب می شود. در شمال شرقی رو راندگی اصلی زاگرس قرار گرفته است به دلیل وجود دگر شیبی های شدید دوران مزوزوئیک و سنوزئیک که در این منطقه دیده می شود هیچکدام از آنها در دیگر مناطق زاگرس دیده نمی شوند. منطقه سنندج سیرجان را در برخی منابع اسفندقه- مریوان یا اسفندقه-اورومیه نام گذاری کرده اند.
فعالیت های آتشفشانی قبل از آئوسن در این منطقه گسترش زیادی داشته مخصوصا در نواحیه اسفندقه اقلید مشاهده می شود. فعالیت های ماگمایی یه صورت توده های گرانیتی نفوذی در اواخر دوران مزوزوئیک و اوایل دوران سنو زوئیک در این منطقه دیده می شود. هم چنین فعالیت های آتشفشانی مربوط به زمان های قبل از دوران سنوزوئیک گسترش داشته و نواحی مختلفی از این زون را اشغال می نمایند. به عنوان مثال سنگ های آتشفشانی بازیک مربوط به سیلورین-دونین از ناحیه حاجی آباد گزارش شده و هم چنین در پرمین حاجی آباد، اقلید گلپایگان و مریوان سنگهای بازیک و اسیدی مشاهده می شود.
نام دیگر این کمربند دگرگونی با مجموعه رخساره های سنگی نه تنها در مورد بسیاری از مواد غیر فلزی به ویژه سنگهای تزئینی در خور توجه است بلکه از نظر وجود برخی از ذخایر غیر فلزی نیز جایگاه ویژه ای دارد.

2-زون زاگرس رورانده

این منطقه را مربوط به نواحی عمیق ژئوسنکلینال زاگرس در دوران مزوزوئیک و اوایل دوران سنوزوئیک تصور کرده اند که رسوباتی بطور هم شیب به ضخامت 3500 متر لیاس تا آئوسن شامل مارن های گلوبی ژرین دار و رادیو لاریت همراه با سنگهای افیولیت و رسوبات آوری از نوع فلش در آن انباشته شده است چون منطقه رورانده زاگرس مرتفع ترین قسمت کوه های زاگرس را در بر می گیرد بدین لحاظ آن را زاگرس مرتفع نیز می نامند.
از دور پرمین به بعد شرایط رسوبی شباهت زیادی به منطقه چین خورده زاگرس دارد وجود سنگهای اوترا بازیک و افیولیت همراه با رادیو لاریت ها که در نواحی کرمانشاه و تبریز گسترش زیادی دارند که از ویژگی های منطقه رورانده زاگرس بوده و تفاوت آن را از منطقه چین خورده زاگرس نشان می دهد.

3-زون زاگرس چین خورده

این زون در جنوب غربی زاگرس واقع به سمت شرق به گسل میناب محدود می شود. ساخت زمین شناسی آن ساده، ملایم و شامل مجموعه ای از رشته آنتی کلینال های نزدیک به هم با سطح محور معمولاّ قائم وجهت شمال غربی-جنوب شرقی است. رسوبات چین خورده این منطقه متناوباّ از آهک، دولومیت همراه با مارن و مارنهای آهکی بوده که چنین بندی کم و بیش ظریف مشخص شده اند.
زاگرس.
زاگرس.زاگرس.زاگرس.زاگرس.زاگرس.زاگرس.زاگرس.زاگرس.زاگرس.زاگرس.زاگرس
منبع از کتاب (جغرافیای اورامان)          تالیف: محمد غریب معاذی نژاد و کیهان احمدی

نوشته شده در تاریخ شنبه 21 بهمن 1391    | توسط: شهاب حیدرزاده    | طبقه بندی: بررسی موقعیت اورامان،     |
نظرات()